program aktuálne skončeného festivalu Jeden Svet Modra

16-18 mar 2018, Kino Mier
stiahni si program do mobilu

Deti obrazoviek

V dokumente Deti obrazoviek sa jeho autorka Delaney stáva zároveň aj hlavnou postavou. Odkrýva situácie v rodinách, vrátane tej vlastnej, ktoré ovplyvňuje závislosť na internete, videohrách a sociálnych médiách. Pomocou dojemných a súčasne nečakane zábavných príbehov, doplnených vyjadreniami psychológov a vedcov, poukazuje na vplyv technologickej éry na mladých ľudí. Prináša tiež užitočné riešenia pre rodičov, ako pomôcť ich deťom využívať komunikačné nástroje bezpečne a vyvážene.

Cestovateľské zážitky: Tri tváre Havaja

Oahu, Maui a Kauai. Jedným slovom – Havaj. Tri ostrovy patriace do súostrovia Havajských ostrovov, ktoré počas svojich ciest navštívil Pavol Kabát. “Ak niekto letí na Havaj s tým, že tam chce ležať na pláži, príde o veľmi veľa.” O čo konkrétne? To sa dozviete v piatok večer.

Hodnota súkromia

Aleks Krotoski, novinárka The Guardian, v dokumente Hodnota súkromia predstaví odvrátenú stranu našich digitálnych životov v 21. storočí.
Aká je skutočná stopa, ktorú po sebe vo virtuálnom priestore zanechávame a kto každý k nej má prístup?
Experiment, ktorý Aleks podstúpila zachytáva prienik jej online identitou, snahu získať späť jej súkromné dokumenty a úsilie ochrániť ich pred zneužitím profesionálnymi hackermi. Podarí sa jej to?

Dokument získal cenu British Animation Awards za rok 2016 v kategórií Najlepší film a TV grafika

Dievča z Instagramu

Prvá vec, ktorú Annegiene po prebudení urobí, je kontrola počtu lajkov jej nového príspevku na Instagrame. Svojich rodičov počas raňajok veľmi nevníma, namiesto toho s potešením sleduje, koľko pribudlo pochvalných ohlasov na jej najnovšiu fotku. V pätnástich rokoch už má na svojom profile takmer 800-tisíc fanúšikov a kopia sa jej ponuky na spoluprácu s veľkými firmami. 

Otvorenie festivalu

Tento rok by sme chceli začať pozitívne a priniesť na festival veľa dobrej nálady a tak vás pozývame na tortu a uvítací drink. Predstavíme vám výstavu Jana Vajsábela a povieme vám bližšie o festivale. Pre prvých 50 návštevníkov máme pripravené darček – eko flašku na vodu.

Takisto všetci čo si v piatok kúpia permanentku budú zaradení do súťaže, v ktorej máme tri licencie anti-vírusového programu pre android od firmy Eset a tri knižky od kníhkupectva Artforum v Pezinku.

Párty

Na záver dňa si odľahčíme atmosféru a zatancujeme si v rytme Liquid drum and bass. Zahrajú nám DJ Shorty.BC a DJ IVX

Normálny autistický film

Kto je to aspík? A čo majú spoločné autisti, Malý princ a mimozemšťania? Pätica detí a dospievajúcich postáv filmu žije s nálepkou, ktorá ich oddeľuje od ostatných. Ale kto môže tvrdiť, čo je normálne a čo nie? Oceňovaný český dokumentarista Miroslav Janek natočil neobyčajnú snímku o neobyčajných bytostiach, nabúravajúcu predstavu o autizme ako chorobe.

Epidémia slobody

Prečo je v Česku očkovanie povinné, keď vo väčšine západoeurópskych krajín majú rodičia na výber? Neočkujú českí doktori deti príliš skoro? A majú vôbec rodičia o očkovaní dostatok informácií? Dokumentaristka Tereza Reichová s manželom Hynkom Reichom Štětkom hľadajú odpovede na tieto a mnoho ďalších otázok.

Diskusia - Slovensko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

S novinárom Denníka N Jurajom Koníkom a organizátorom festivalu Pohoda Michalom Kaščákom, sa budeme baviť o tom akú zmenu môžu ľudia dosiahnuť v uliciach, na verejnosti ale aj sami v sebe. Diskusiou nás prevedie moderátor Rádia Devín Ján Sklenár.

Medzi nami

Vraj je to najšťastnejší deň v živote ženy. V slovenských nemocniciach sa však radostné očakávania môžu poľahky premeniť na nočnú moru. Dokumentárny film Medzi Nami odkrýva svet za zatvorenými dverami pôrodníc, kam je zvyčajne dovolené vstúpiť len budúcim mamičkám. 

Cestovateľské zážitky: Keď si idú svetom Kaviarenský povaľač a Lázeňský švihák

Putovanie od najvyššich vrchov zeme, cez nastaršie mesto sveta a nekonečné pláne Uttar Pradešu, k rozpravkovým zámkom Radžastanu až po rozdelený Pandžab v Indii. 

FC Roma

Minulú sezónu nastúpil do najnižšej českej futbalovej súťaže nový tím. FC Roma je děčínsky klub zložený prevažne z rómskych hráčov. Tréner klubu hovorieva: “Keď niekoho nemám rád, tak ho chcem poraziť”. Súperi to ale vidia inak a väčšina z nich klub bojkotuje. Pre FC Roma sa začína trochu zvláštna sezóna. Či sa zápas reálne odohrá, nie je nikdy vopred jasné a klub vyhráva väčšinu zápasov kontumačne. Kluboví hráči aj napriek tomu nestrácajú zmysel pre humor a bojujú tak na ihrisku, ako aj mimo neho.

Nesmrteľný les

Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večným sprievodcom medveď.

Diskusia - Ochrana lesov z pohľadu dokumentaristu

S filmárom Nesmrteľného lesa Karolom Kaliským zabrdneme do tématiky ochrany lesov, systému ochrany prírody na Slovensku a aj samotneho natáčania dokumentu. Diskusiou nás prevedie moderátor Rádia Devín Ján Sklenár.

My sme počiatok ľudstva

Na Andamanských ostrovoch, ďaleko v Indickom oceáne, žije kmeň Džarava. Potomkovia prvých ľudí pred 70-tisíc rokmi opustili Afriku a potom žili na ostrovoch neďaleko indického subkontinentu v úplnej izolácii. Dnes sa posledných 400 príslušníkov kmeňa snaží chrániť svoj raj. 

Cestovateľské zážitky: Spoznávanie svetových chutí
s kuchárkou Soňou Žilčay

Spoznajte Indiu, Mexiko a Francúzsko vďaka kulinárskym zážitkom mladej slovenskej kuchárky Soni Žilčay. Podelí sa s nami o to, čo videla, ochutnala, koho spoznala a tiež, čo sa naučila v škole varenia šefkuchára Alaina Ducasse v Paríži a na stáži v Lyone.

Chrobáky

Šéfkuchár Ben Reade a potravinový expert Josh Evans sa vydávajú po stopách národov, ktorým v jedálničku už od pradávna nechýba hmyz. Pri súčasnom tempe rastu populácie bude v roku 2050 zemeguľu obývať deväť miliárd ľudí, čo si vyžiada nárast potravinovej produkcie o 70 percet. A práve hmyzia diéta, šetrná k prostrediu a bohatá na živiny, by mohla byť pre ľudstvo jedným z riešení.

Kimaru a kura

Desaťročný Kimaru žije v slume v africkom Nairobi. Po otcovej smrti jeho rodina nemá dosť peňazí a on by sa chcel stať leteckým inžinierom, aby sa o ňu dokázal postarať. Rozhodne sa vziať osud do vlastných rúk a zarobiť si na školu predajom vajec. Správna starostlivosť o sliepky však vôbec nie je jednoduchá záležitosť.